Jdi na obsah Jdi na menu
 


Exkurze do sklárny - velký zážitek a poučení

9. 10. 2019

Je dobré, když škola dává mladé generaci vědomosti dané nejen osnovami, ale rozšiřuje výuku o poznatky širšího rozhledu. Navíc, pokud jsou zajímavá témata doslov „po ruce“. Proto byla exkurze do sklárny a studia Pačinek Glass, které se nachází v těsné blízkosti naší školy v Kunraticích, vítaným počinem.

Majitel firmy pan Pačinek je renomovanou, světoznámou osobností. O jeho práci projevila zájem i královská rodina státu Bhútán, ležícího až daleko a vysoko v Himaláji.

Naše návštěva proběhla 27. září 2019. Žáci i pedagogický doprovod byli svědky procesu vzniku skleněného útvaru určeného pro firmu vyrábějící lustry. Viděli jsme vysoce profesionální pracovní úkony. Foukání skla do dřevěné formy, obohacení základního tvaru odstřihávanými nálepy a nutné několikanásobné nahřívání plynovým hořákem. Dokonalá týmová spolupráce.

Bylo potěšující, jaký zájem a zvídavost svými dotazy žáci projevili. Skleněný objekt, jehož vznik jsme viděli, je součástí série. Ve studiu Pačinek vznikají také zcela výjimečné a ojedinělé plastiky. Jsou to kreace vysloveně individuálního charakteru. Tvary ryb, ptáků, zvířat, váz a dalších motivů, jsou ukázkou výtvorů mimořádného řemeslného umu a výtvarné nápaditosti. Paní vedoucí galerie podala dětem přitažlivý výklad o vystavených objektech a o práci firmy obecně.

Mistrovství mistra Pačinka a jeho spolupracovníků bylo již dříve možno obdivovat na mezinárodních sympoziích IGS v Novém Boru.

Návštěva byla opravdu velkým zážitkem, a škola za možnost tohoto poznání děkuje, O to více, že na závěr byla dětem věnována skleněně firemní medaile.

 

                                                                     Mgr. M. Rozsypalová

 

sklarna1.cz.jpgsklarna2.cz.jpg

 

 

 

 

 

 

sklarna3.cz.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Další fotografie